Jaką spawarkę kupić?

Spawarka inwertorowa

Prawdopodobnie jesteś nowy w branży a masz do wykonania w domu kilka prac spawalniczych, a może w Twoim gospodarstwie lub warsztacie stara spawarka odmówiła dalszej pracy i zaszła potrzeba wymiany starej spawarki na nową? W każdym razie stoisz przed dylematem jaką spawarkę wybrać. A może wybrać palnik acytelynowo-tlenowy do cięcia i spawania? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie cały problem spawania należy rozłożyć na czynniki pierwsze.

Zasilanie

Pierwsza dość istotna sprawa to energia elektryczna jaką dysponujesz. Jest to poważne ograniczenie techniczne. Mając do dyspozycji sieć jednofazową 230V nie kupisz spawarki zasilanej 400V. Jeśli masz dostęp do sieci trójfazowej 3x400V masz większe możliwości wyboru. Możesz zdecydować się na spawarkę jednofazową, międzyfazową [częto przełączalną 230/400V] czy trójfazową. Dysponując dostępem do energii elektrycznej musimy uwzględnić obciążalność sieci. W sieci zabezpieczonej bezpiecznikiem 16A nie uruchomimy spawarki, która pobiera 20A. Należy pamiętać, że moc podawana przez producenta spawarki odpowiada mocy pobieranej z sieci. Dlatego też, spawarki transformatorowe charakteryzujące się mocą na poziomie do 160A wymagają zabezpieczenia 20-25A, a spawarkom inwertorowym wystarczy 16A. W jeszcze innej sytuacji znajdą się wszyscy ci, które zamierzają pracować „w polu” bez dostępu do sieci energetycznej. Jedynym rozwiązaniem jest użycie agregatu prądotwórczego ze spawarką lub agregatu spawalniczego czyli spawarki zintegrowanej z prądnicą [tego typu agregatów używa się powszechnie np. przy budowie lub naprawie wszelkiego typu rurociągów] lub spawalniczego palnika tlenowo-acetylenowego.

Grubość elementów

 

Aby określić jak dużą spawarkę potrzebujesz musisz zacząć od zastanowienia się jakiej grubości elementy będziesz spawać. Im grupszy materiał tym większa średnica elektrody i większy prąd spawania. Średnica elektrody powinna być mniejsza od grubości spawanego materiału.

Przykładowe grubości materiału spawane elektrodami o różnych średnicach:

Śr. elektrody Gr. spawanego materiału
1,6mm 1,5÷2,5mm
2,0mm 2,5÷3,5mm
2,5mm 3,0÷5,5mm
3,2mm 4,0÷6,5mm
4,0mm 6,0÷9,0mm
5,0mm 7,5÷10mm

Dla praktyki codziennej możemy przyjąć, że 1 mm elektrody potrzebuje ok. 40-50A prądu spawarki, czyli do elektrody 3,2 mm potrzebna spawarka dająca prąd rzędu 120 – 160A.

W półautomacie spawalniczym zależności te orientacyjnie kształtują się następująco:

Śred. Drutu Prąd spawania
0,6 mm 60-100A
0,8 mm 70-150A
1,0 mm 80-170A
1,2 mm 100-180A

Cykl pracy

Porównując parametry spawarek zwróćmy uwagę na ich sprawność ich pracy, która podawana jest w procentach. Odnosi się ona najczęściej do cyklu 10 minutowego. Przykładowo wartość 60% oznacza 6 minut spawania i 4 minuty chłodzenia. Trzeba podkreślić, że w instrukcjach obsługi podawane sprawności mogą być zawyżone, poprzez testowanie ich w niższych temperaturach otoczenia. W przypadku urządzeń transformatorowych przy wyborze możemy kierować się wagą, im cięższa tym macniejszy transformator i dłuższy czas spawania bez przerw.
Do pracy amatorskiej/półprofesjonalnej w warsztacie usługowym powinna wystaczyć sprawność urządzenia rzędu 25÷35%. Jeżeli chcemy pracować z dużą wydajnością  - profesjonalnie i nie chcemy, aby spawarka przegrzewała się i wyłączała , to założony prąd spawania powinien być dostępny w cyklu minimum 60% lub nawet 100% w przypadku pracy ciągłej. Należy unikać kupowania urządzeń spawalniczych, w których cykl pracy nie jest podany! - może się okazać, że podanym prądem maksymalnym praktycznie „nie da się spawać”.

Rodzaj materiału – technologia spawania

Rodzaj spawanego materiału będzie miał wpływ na technologię spawania a zatem i na wybór odpowiedniej spawarki.

Zwykłą stal węglową w życiu codziennym najczęściej spawa się prądem przemiennym elektrodą rutylową. Jeśli nie mamy większych wymagań to wystarczy nabyć tanią spawarkę transformatorową. Możemy nią nie tylko spawać ale i ciąć całkiem grube materiały, czego nie da się zrobić spawarką inwertorową. Przy nieco większych wymaganiach warto zaopatrzyć się w spawarkę inwertorową, która umożliwi nie tylko spawanie elektrodami zasadowymi ale także w większości przypadków będzie można spawać metodą TIG Lift. W przypadku spawania cieńszych blach stalowych [ np. karoseria samochodu ] należy wybrać migomat [ półautomat spawalniczy ].

Elementy ze stali nierdzewnej można spawać elektrodą otuloną, lepiej migomatem a najlepiej metodą TIG HF. Do spawania cienkich materiałów warto kupić spawarkę TIG z funkcją Puls.

Aluminium poniżej 2 mm grubości zaleca się spawać spawarką do aluminium metodą TIG AC DC, grubsze elementy można próbować spawać migomatem.

Jakość spoiny

 

W zależności od wymagań odnośnie jakości spoiny będzie zdeterminowany nasz wybór metody spawania i spawarki.
Najwyższą jakość uzyskują spawy wykonane metodą TIG. Jest to metoda najwolniejsza, wymagająca od spawacza wprawnej ręki, ale pozwala dokładnie kontrolować parametry spawania. Cienkie materiały, tam gdzie zależy nam na jakości spoiny oraz konstrukcje podlegające odbiorowi przez Urząd Dozoru Technicznego najczęściej łączy się właśnie metodą TIG.
Migomatem spawa się zdecydowanie szybciej niż tigiem i w wielu przypadkach uzyskiwana jakość spoin jest wystarczająca. W warunkach amatorskich tą metodą można praktycznie spawać wszystkie rodzaje metali.
Najprostszą metodą jest spawanie elektrodą otuloną. Po kilku próbach można dojść do jako takiej wprawy, nie jest wymagana osłona gazowa. Jest to najpopularniejsza metoda spawania w warunkach domowych. Sprzętjest najtańszy, najmniej skomplikowany a i technologia spawania jest stosunkowo prosta.

Inne aspekty

 

Przy zakupie spawarki należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników jak np. mobilność. Istotnym jest czy spawarka będzie stała w garaży lub warsztacie i spawanie będzie odbywało się na miejscu czy też świadczymy usługi w terenie. Spawarka stacjonarna może być większa, cięższa, ewentualnie przejezdna na kołach. Do usług w terenie potrzebna jest spawarka lekka, przenośna, wymagająca jak najmniejszej ilości dodatkowego osprzętu. Obudowa powinna być solidna.

Budżet

Migomat spawalniczy
Zdecydowana większość tanich spawarek produkowana jest w Chinach. Firmy handlowe stosują różne triki nazewnicze aby zasugerować kupującemu europejskie czy wręcz polskie pochodzenie sprzętu. Bez względu na to czy spawarka nazywa się Fauna, Tosia, ma napis Swiss, Germany czy inną anglo- albo niemieckojęzyczną nazwę to prawie na pewno została wytworzona w Azji.
Tańsze spawarki do zastosowań domowych są produkowane z tańszych elementów, mają niższe cykle pracy, mają mniej funkcji. Przy zakupie należy zwrócić uwagę np. czy podajnik drutu w migomacie jest wykonany z plastiku i będzie miał mniejszą trwałość, jakiej mocy jest silnik podajnika, czy spawarka jest wyposażona z zawór gazu w rękojeści czy też w elektrozawór. Oczywiście mniej trwałe elementy nie dyskwalifikują spawarki jeśli zamierzamy używać jej dwa razy po pół godziny w ciągu roku ale mają znaczenie jeśli kupujemy spawarkę do zarabiania pieniędzy. Przy spawarkach elektrodowych dobrze jest zwrócić uwagę czy jest wyposażona w dodatkowe funkcje typu ArcForce czy AntiStick. Najtańsze spawarki można dostać już za kilkaset złotych i wraz z jakością i funkcjonalnością cena rośnie do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy za wypasione spawarki profesjonalne.

Gdzie kupić?

Też pytanie! Wiadomo, że u mnie w sklepie tradycyjnym lub w sklepie internetowym. Jestem bezpośrednnim importerem sprzętu spawalniczego z Chin. Współpracuję z innymi importerami. Duży wybór, niskie ceny, wysyłka w każdy zakątek kuli ziemskiej. Oferujemy tańsze spawarki pochodzenia chińskiego, markowe Bester, Lincoln, Kemppi, Esab. Zapraszam.

A jeśli z jakiegoś powodu nie u mnie to lepiej w sklepach specjalistycznych niż w dużych marketach. Większa znajomść sprzętu przez sprzedawców, lepiej doradzą, lepsza jakość sprzedawanych urządzeń ale i niestety nieco wyższa cena związana z jakością.

Dlatego zapraszam – sklep Interspaw najlepsze miejsce do zakupów sprzętu. My nazywamy rzeczy po imieniu. Lincoln to Lincoln a chińskie to chińskie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.