OBROTNIKI SPAWALNICZE I POZYCJONERY SPAWALNICZE

POZYCJONERY SPAWALNICZE I OBROTNIKI SPAWALNICZE

Urządzenia do mechanizacji spawalnictwa znane jako obrotniki spawalnicze ( manipulatory spawalnicze ) i pozycjonery spawalnicze to grupa urządzeń wspomagających głównie prace spawalnicze ale nie tylko. Pozwalają ustawić obrabiany element w najdogodniejszej pozycji dlatego często są używane także podczas szlifowania, montażu podzespołów i innych tego typu prac. Urządzenia do mechanizacji prac spawalniczych zmniejszają obciążenie i zmęczenie operatora, zwiększa się jego wydajność poprawia jakość spawania. Zastosowanie pozycjonerów i obrotników spawalniczych zmniejsza koszty produkcji, jednak każdorazowy zakup manipulatora powinien być poprzedzony ekonomicznym rachunkiem zwrotu z inwestycji (ROI).
Manipulatory spawalnicze mogą być zastosowane w tych wszystkich zautomatyzowanych procesach spawalniczych gdzie materiał dodatkowy jest podawany w sposób ciągły jak np. drut spawalniczy ze szpuli (w metodach MIG/MAG, spawaniu drutem proszkowym, spawaniu drutem pod topnikiem czy też metodą TIG z zastosowaniem podajnika drutu). Palnik spawalniczy jest najczęściej mocowany na stabilnym ramieniu a obrabiany przedmiot obraca się i spawacz nie musi obchodzić spawanego elementu dookoła.
Nastawiania optymalnych, stałych i powtarzalnych parametrów spawania oraz spawanie w pozycji podolnej poprawia jakość procesu spawania
Praca spawacza sprowadza się do zamocowania elementu, uruchomienia przycisku START-STOP, nadzoru procesu spawania i dokonywania ewentualnie niewielkich korekt. Urządzenia do mechanizacji prac spawalniczych przeznaczone są do spawania obwodowego np. pozycjonery, obrotniki lub wzdłużnego. Bardziej złożone i wyspecjalizowane manipulatory pozwalają na spawanie zarówno obrotowe jak i wzdłużne. W szczególności pozycjonery spawalnicze i obrotniki spawalnicze wykorzystuje się przy spawaniu obwodowym rur, przyspawywaniu kołnierzy do króćców rur, przyspawywaniu dennic do zbiorników, spawaniu zbiorników, walczaków.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.