Reduktor do azotu 30 bar


REDUKTOR BUTLOWY DO AZOTU
RBAz-3-z

Układy klimatyzacji po montażu lub po naprawie poddawane są próbie szczelności azotem pod wysokim ciśnieniem. Jednym z elementów niezbędnym na stanowisku testowym jest reduktor gazu, który zmniejszy ciśnienie w butli do niezbędnego ciśnienia roboczego. Na rynku jest wiele atrakcyjnych cenowo ofert reduktorów do azotu ale ich ciśnienie wyjściowe ograniczone jest do 10 bar czyli zdecydowanie za mało aby przeprowadzić próbę szczelności. Nie należy tu sugerować się skalą na manometrze wylotowym, na której są zawsze podane większe wartości niż dopuszczalna wydajność reduktora. Jednym z nielicznych reduktorów spełniających te wymagania jest REDUKTOR BUTLOWY DO AZOTU RBAz-3-z produkcji polskiej firmy Perun.Niezbędny do sprawdzania szczelności układów klimatyzacji w tym samochodowej oraz do napełniania systemów gdzie wymagane jest podwyższone ciśnienie. Jedyny reduktor na rynku w umiarkowanej cenie pozwalający na wylocie uzyskać ciśnienie do 30 bar [3 MPa]. Stosunkowo niedawno w ofercie firmy Perun pojawił się nowy reduktor do azotu z ciśnieniem wylotowym do 40 bar.
Opis
Reduktory butlowe jednostopniowe typu RB…-3-z, produkowane przez polską firmę PERUN ze stulatnią tradycją, są reduktorami bezdżwigniwymi o zmiennej manualnej regulacji ciśnienia wylotowego. Reduktory butlowe obniżają ciśnienie gazu pobieranego z butli do ustawionego ciśnienia wylotowego (roboczego) oraz zapewniają samoczynne utrzymanie tego ciśnienia na możliwie stałym poziomie niezależnie od zmian ciśnienia wlotowego.Reduktory do gazów technicznych wyposażone są dodatkowo w zawory bezpieczeństwa, przez które przy wzroście ciśnienia wylotowego ponad dopuszczalne, zostaje wypuszczony nadmiar gazu z komory ciśnienia wylotowego na zewnątrz. Ponadto posiadają one na wylocie zawory odcinające. Reduktory butlowe do gazów technicznych mają jednakową konstrukcję, lecz zależnie od rodzaju gazu, dla którego są przeznaczone, mają różne wymiary elementów przyłączeniowych.Maksymalne ciśnienia wlotowe i wylotowe reduktora zaznaczone są na manometrach czerwoną kreskąReduktory do azotu RBAz-3-z po stronie wlotowej mają standardową nakrętkę przyłączeniową do butli z azotem z gwintem W24,32×1/14″ a po stronie wylotowej nakrętkę z gwintem G1/4 z końcówką do węża (choinką) 6,3 mm.

Budowa
Głównym elementem reduktora butlowego do gazów technicznych jest wykonany z mosiądzu prasowanego (celem usunięcia ewentualnych porów i pęcherzyków powietrza w odlewie) korpus, w którym umieszczone są elementy komory redukcji wysokiego ciśnienia oraz zamocowane są w nim wskaźniki i przyłącza. Reduktor posiada wskaźnik ciśnienia „wlotowego” pokazujący ciśnienie w butli oraz wskaźnik ciśnienia „roboczego” na wylocie. RB…-3-z wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa i zawór odcinający. Reduktor butlowy do gazów technicznych jest rozbieralny i naprawialny.

Zastosowanie
Reduktory butlowe jednostopniowe służą do obniżania ciśnienia gazów pobieranych bezpośrednio z butli lub baterii butli do wymaganych ciśnień roboczych. Reduktory butlowe do gazów technicznych w razie braku specjalnych reduktorów sieciowych mogą być przyłączone do sieci rurociągów. Reduktory RB…-3-z mają zastosowanie do wszystkich najczęściej spotykanych prac spawalniczych: do spawania blach o grubości do 20 mm, do cięcia blach o grubości do 200 mm oraz innych procesów jak podgrzewanie, lutowanie, opalanie itp. Wszystkie reduktory butlowe do gazów technicznych mogą być wykorzystywane do różnych procesów przemysłowych, jeśli stawiane wymagania są zgodne z danymi technicznymi. Ze względu na duże ciśnienie wylotowe [ do 30 bar ] idealnie nadaje się do sprawdzania szczelności układów klimatyzacji. Reduktory butlowe RB…-3-z przystosowane są do następujących gazów: wodór, tlen, sprężone powietrze, azot, dwutlenek węgla, argon, hel.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.