Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Spawarka inwerterowa jest nowego typu urządzeniem, które ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnych spawarek transformatorowych. Ale jak zobaczymy później również konwencjonalna spawarka transformatorowa może mieć swoje zalety.

Dwie główne zalety spawarki inwertorowej to, że są one prawie zawsze znacznie mniejsze od tradycyjnych spawarek i charakteryzują się niższym zużyciem energii tak, że mogą pracować w sieci jednofazowej zamiast w trójfazowej. Rozmiar i waga spawarki, mierzone jako stosunek wagi do mocy są bardzo ważne, gdyż spawarka inwertorowa jest znacznie bardziej mobilna niż spawarka transformatorowa. Można ją przenosić w lekkiej walizce zamiast ciągnąć za sobą ciężką spawarkę. Umożliwia to również prace w mniejszych pomieszczeniach, do których wejście ze spawarką transformatorową może być trudne lub wręcz niemożliwe. Mniejsze zużycie energii oznacza, że spawarka inwerterowa może pracować podłączona do każdego normalnego w gospodarstwie domowym gniazdka 230V, a nie 400V, które są zdecydowanie rzadziej spotykane. To sprawia, że spawanie jest znacznie wygodniejsze i często oznacza, że nie będzie potrzeby korzystać z generatora prądu. Dzięki temu spawanie jest bardziej wydajne, jako że całkowite koszty energii będą niższe. Spawarki inwertorowe są również bardziej odporne na wahania napięcia w sieci co pozwala na użycie dłuższych przedłużaczy. Spawarka inwerterowa przyda się też tym, którzy używają nie tylko najprostszych elektrod rutylowych ale chcą spawać również elektrodami zasadowymi, do stali stopowych czy aluminium. Temu zwykła spawarka transformatorowa nie podoła i należy użyć prostownika spawalniczego.

Ale jak nie ma róży bez kolców tak i spawarka inwertorowa jest nie doskonałą odpowiedzią na wszystkie potrzeby. Faktem jest, że spawarka inwertorowa jest w stanie pracować przy niższym napięciu prądu ze względu na high-tech i, w niektórych przypadkach, ze względu na delikatną elektronikę. Ale oznacza to, że kupując spawarkę inwerterową musimy się liczyć z większymi kosztami zakupu, a nieco bardziej delikatne sztuki mogą wymagać więcej kosztownych napraw w trakcie eksploatacji w porównaniu do spawarek transformatorowych. Konstrukcja zwykłej spawarki jest bardzo prosta, koszt produkcji jest stosunkowo niewielki i nie ma wiele podzespołów, które mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli szukasz niezawodnej spawarki, która będzie pracować „wiecznie”, kosztować relatywnie mało, a waga nie jest problemem, tradycyjna spawarka transformatorowa jest prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie. Natomiast jeśli jesteś w stanie zapłacić nieco więcej za przenośność, możliwość korzystania ze zwykłej sieci domowej kupując spawarkę inwertorową możesz z pewnością być zadowolony.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.