Spawarki inwertorowe czy transformatorowe?

Spawarka inwerterowa jest innowacyjnego rodzaju ustrojstwem, które ma wiele wartości w porównaniu do tradycyjnych spawarek transformatorowych. Lecz jak ujrzymy następnie także zwyczajowa spawarka transformatorowa może posiadać swoje przewagi.

Dwie fundamentalne przewagi spawarki inwertorowej to, że są one prawie zawsze znacznie mniejsze od tradycyjnych spawarek i cechują się niższym zużyciem prądu tak, że potrafią operować w sieci jednofazowej zamiast w trójfazowej. Wielkość i masa spawarki, wymierzane jako relacja masy do prądu spawania są bardzo zasadnicze, bowiem spawarka inwertorowa może być znacznie więcej mobilna aniżeli spawarka transformatorowa. Można ją przesuwać w lekkiej walizce zamiast holować za sobą masywną spawarkę. Zapewnia to też działanie w mniejszych obszarach, do jakich wkroczenie ze spawarką transformatorową może być dokuczliwe albo wręcz nierealne. Mniejsze zużycie prądu określa, że spawarka inwerterowa może działać podłączona do wszelkiego zwykłego w gospodarstwie domowym gniazda 230V, a nie 400V, które są stanowczo rzadziej napotykane. To sprawia, że spawanie jest znacznie wygodniejsze i często określa, że nie będzie wymagania korzystać z generatora prądu. Dzięki temu spawanie jest więcej sprawne, jako że pełne wydatki prądu będą niższe. Spawarki inwertorowe są także więcej wytrzymałe na wahania prądu w sieci co dopuszcza na zastosowanie dłuższych przedłużaczy. Spawarka inwerterowa przyda się również tym, którzy stosują nie tylko najprostszych elektrod rutylowych jednak potrzebują spawać też elektrodami alkalicznymi, do stali stopowych czy aluminium. Temu tuzinkowa spawarka transformatorowa nie podoła i należy używać prostownika spawalniczego. Dodatkową zaletą spawarki inwertorowej jest możliwość, po odpowiednim wyposażeniu, spawania metodą TIG z zajarzeniem łuku przez potarcie elektrodą wolframową o materiał spawany.

Lecz jak nie ma róży bez cierniów tak i spawarka inwertorowa jest nie znakomitą ripostą na wszelkie konieczności. Faktem jest, że spawarka inwertorowa jest w stanie operować przy niższym napięciu prądu ze względu na high-tech i, w niektórych wypadkach, ze względu na czułą elektronikę. Lecz określa to, że zakupując spawarkę inwerterową musimy się szacować z większymi wydatkami zakupu, a więcej wrażliwe egzemplarze potrafią żądać więcej cennych reperacji w trakcie eksploatacji w porównaniu do spawarek transformatorowych. Budowa zwyczajnej spawarki jest bardzo nieskomplikowana, wydatek pracy jest względnie niewysoki i nie ma wiele podzespołów, które potrafią ulec uszkodzeniu. Jeżeli szukasz niezawodnej spawarki, która będzie działać „wiecznie”, kosztować względnie malutko, a ciężar nie jest kłopotem, tradycyjna spawarka transformatorowa jest wyraźnie najważniejszym wariantem dla Ciebie. Natomiast jeżeli jesteś w stanie zapłacić odrobinę więcej za nowoczesność, którą charakteryzuje przenośność, możność korzystania ze dostępnej sieci prądu, opcyjna funkcja TIG-a to zakupując spawarkę inwertorową zdołasz z pewnością być usatysfakcjonowany.

Reasumując:
Podstawowymi wadami urządzeń transformatorowych z linii hobby są:
Niska sprawność (przegrzewanie się) najczęściej ok.15%
Duża waga
Duże wymiary
Trudno ustabilizować łuk przy spadku napięcia [ występuje to szczególnie przy stosowaniu długich i cienkich przedłużaczy ]
Jakość spawania zależna od jakości elektrod – szczególnie jeśli występuje niskie napięcie jałowe transformatora < 50V
Wysoki pobór prądu

Zalety urządzeń transformatorowych to:
Niski koszt zakupu
Prosta budowa
Mniejsza wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne i niższy koszt napraw

Podstawowymi wadami urządzeń inwertorowych są:
Stosunkowo wysoki koszt nabycia
Skomplikowana budowa; występuje bardzo dużo elementów elektronicznych
Duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne i wysokie koszty napraw

Zalety urządzeń inwertorowych to:
Mała masa i wymiary, można przechowywać w niewielkiej walizce
Wysoka sprawność rzędu 35 – 60%
Stabilność łuku
Duża tolerancja na spadki napięć
Płynna regulacja prądu
Funkcje wspomagające spawanie np. HOT START(łatwe zajarzenie łuku), ANTI STICK(zapobiega przyklejaniu się elektrody), ARC FORCE(regulacja dynamiki łuku), opcja TIG
Mniejsza wrażliwość na jakość elektrod oraz możliwość spawania praktycznie wszystkimi rodzajami elektrod
Niski pobór prądu
Możliwość spawania metodą TIG Lift
Wybór jak zwykle w tych przypadkach jest trudny ale mam nadzieję, że powyższy tekst nieco rozjaśnił sytuację.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.