Twarda ręka spawacza TIG

TIG jest jedną z metod najczęściej stosowanych w spawalnictwie. Dziś spojrzymy na to w głębiej, zapoznamy się z procesem i wybierzemy i wybierzemy kilka porad.
Akronim TIG (Tungsten Inert Gas Arc Welding) oznacza spawanie łukowe elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych) natomiast akronim GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) oznacza to samo ale innymi słowy czyli mamy dwie nazwy na oznaczenie tej samej metody procesu.
W tym procesie będziemy mieli do czynienia ze spawaniem łukiem elektrycznym, który wytwarza ciepło a następnie z zastosowaniem nietopliwej elektrody wolframowej, która stworzy spoinę. Dodatkowo w tego typu spawaniu, metal poddawany obróbce, musi być osłonięty od zanieczyszczeń w atmosferycznych w przeciwnym razie uzyskasz złe spoiny. W związku z tym obszar jest chroniony za pomocą gazu obojętnego najczęściej argonu.Ten rodzaj spawania wymaga przepływu prądu stałego w łuku zjonizowanego gazu o nazwie plazma. Plazma zawiera w sobie również pary metalu. Zazwyczaj metodę TIG stosuje się do spawania cienkich metali takich jak stal nierdzewna, aluminium, magnez lub miedź. Pozwala oraz wszędzie tam gdzie jest niezbędna duża kontrola procesu spawania.To oznacza, że spoina jest solidniejsza i lepszej jakości niż przy wielu innych rodzajach spawania. Wielu ekspertów twierdzi, że tej metody spawania trudniej jest się nauczyć, że jest bardziej skomplikowana i że jest wolniejsze niż inne techniki spawania.

Jak to działa

Dlaczego spawanie metoda TIG uważane jest za trudniejsze? Spawanie metodą TIG odbywa się krótszym łukiem. Od spawacza wymaga się pewnej, twardej ręki w prowadzeniu palnika spawalniczego. Jeśli nie jest w stanie utrzymać stałej odległości elektrody od spawanego materiału a zatem i stabilnego łuku to może nastąpić zanieczyszczenie spoiny. Jest to również dwuręczny proces, bo trzeba być w stanie trzymać palnik spawalniczy w jednej ręce i dodawać spoiwo do jeziorka. Widać jest to bardzo skomplikowany proces, który wymaga wysokich umiejętności.Spawacza, który jest wysoko wykwalifikowany w tym procesie ma możliwość szybkiego dokładania materiału dodatkowego do rozstrzępionego materiału pomiędzy ruchami elektrody do przodu. Materiał dodatkowy nie musi opuszczać strefy osłanianej przez gaz ochronny. Jest to wysoko rozwinięty proces dla tych, którzy mogą zrobić to dobrze.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.